Pod koniec marca 1945 wojska radzieckie i polskie wchodzące w skład 2 Frontu Białoruskiego przystąpiły do szturmu na miasto. 30 marca 1945 miasto zostało zdobyte i w znacznej części zniszczone. Zniszczenia wojenne w Gdańsku były bardzo duże. Uległo im m.in. 90% zabytkowego Śródmieścia, przy czym szacuje się, że ok. połowa zniszczeń powstała na skutek nalotów lotniczych w trakcie wojny, bądź ostrzału artyleryjskiego podczas walk, zaś drugą połowę stanowiło burzenie i palenie miasta przez wojska sowieckie.
W rezultacie konferencji poczdamskiej Gdańsk znalazł się pod administrację polską. 9 lipca 1945 po raz pierwszy zebrała się Miejska Rada Narodowa. Od 1945 Gdańsk był siedzibą województwa gdańskiego, utworzonego dekretem z 30 marca 1945. Wcześniej, tymczasową siedzibą województwa był Sopot.
Zobacz jak wyglądały zniszczenia wojenne w Gdańsku. Poniżej galeria zdjęć wykonanych w 1948 roku przez reportera Socjalistycznej Agencji Prasowej. Zdjęcia pochodzą ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego.
Źródło: NAC
Zniszczony kościół Świętej Trójcy. Brama Wyżynna. Wnętrze zniszczonego kościoła Mariackiego. Ruiny Dworu Artusa. Ruiny Kaplicy Królewskiej. Ruiny na jednej z ulic miasta. Zniszczony kościół Świętej Trójcy. Fragment zniszczonego budynku. Wnętrze zniszczonego kościoła. Ruiny zabytkowych budynków. Zniszczony budynek. Jedna z ulic w ruinie. Zniszczone budynki przy jednej z ulic. Ruiny zabytkowych budynków. Zniszczenia wojenne. Wnętrze zniszczonego kościoła. Ocalały budynek. Kolejne zniszczone budynki. Budynek z widocznymi śladami po pociskach. Odbudowa. Mężczyzna w kostiumie niedźwiedzia na tle zniszczonych budynków. Nad Motławą. Budynki nad Motławą. Przeprawa promem przez Motławę. Zniszczone budynki nad Motławą.
Zobacz również:
Przemyśl podczas II wojny światowej
Monte Cassino – gdy kurz już opadł
Wkroczenie wojsk polskich do Bolonii
Bytom w 1945 roku