Uroczystość Wszystkich Świętych w Kościołach łacińskich uroczystość ku czci wszystkich chrześcijan, którzy osiągnęli stan zbawienia i przebywają w niebie, przypadająca corocznie na dzień 1 listopada, treściowo połączona z następującym po niej obchodem liturgicznym Dnia Zadusznego. W doktrynie Kościoła katolickiego jest wyrazem wiary w obcowanie świętych i powszechne powołanie do świętości.
Uważa się, że uroczystość Wszystkich Świętych wywodzi się ze wspominania w jednym, wybranym dniu, wszystkich męczenników chrześcijańskich. Obchody takie, w różnych Kościołach wschodnich prowincji Cesarstwa Rzymskiego, wprowadzano w IV wieku. Ich daty były zróżnicowane lokalnie, ale najczęściej przypadały w okresie Wielkanocy.
W święto Wszystkich Świętych, a także następnego dnia Polacy odwiedzają cmentarze, aby ozdobić groby swoich bliskich kwiatami i zapalić znicze. (Dzień Zaduszny, zwany też Zaduszkami, dla katolików łacińskich i wielu innych chrześcijan, to dzień modlitw za wszystkich wiernych zmarłych.)
Święto to jest i było dniem wolnym od pracy, również w czasach PRL-u, ale kładziono nacisk na świecki charakter i nazywano je Świętem Zmarłych, Dniem Zmarłych lub Dniem Zmarłych i Poległych.
Źródło: NAC
1928 – Uroczystości patriotyczne z okazji święta Wszystkich Świętych w Krakowie 1928 – Uroczystości patriotyczne z okazji święta Wszystkich Świętych w Warszawie 1928 – Uroczystości patriotyczne z okazji święta Wszystkich Świętych w Warszawie 1928 – Uroczystości patriotyczne z okazji święta Wszystkich Świętych w Warszawie 1932 – Apel poległych w Uroczystość Wszystkich Świętych 1932 – Sprzedaż kwiatów i wiązanek przed dniem Wszystkich Świętych wzdłuż muru Cmentarza Powązkowskiego w Warszawie 1932 – Uroczystości patriotyczne z okazji święta Wszystkich Świętych w Poznaniu 1932 – Uroczystości patriotyczne z okazji święta Wszystkich Świętych w Radzyminie 1932 – Uroczystości patriotyczne z okazji święta Wszystkich Świętych w Radzyminie 1933 – Uroczystości patriotyczne z okazji święta Wszystkich Świętych w Wełnowcu 1934 – Uroczystości patriotyczne z okazji święta Wszystkich Świętych w Krakowie 1935 – Wszystkich Świętych na cmentarzu w Garwolinie 1935 – Wszystkich Świętych na cmentarzu w Garwolinie 1935 – Wszystkich Świętych na cmentarzu w Garwolinie 1935 – Wszystkich Świętych na cmentarzu w Garwolinie 1935 – Wszystkich Świętych na cmentarzu w Garwolinie
Zobacz również:
Nowy Sącz w dwudziestoleciu międzywojennym
Okres międzywojenny. Samochody użyteczności publicznej
Krakowskie Planty przed II wojną światową
1939. Transport żubrów do Puszczy Niepołomickiej