Wojna polsko-bolszewicka czyli wojna pomiędzy odrodzoną Rzecząpospolitą Polską (II RP), a Rosyjską Federacyjną Socjalistyczną Republiką Radziecką (RFSRR), dążącą do podboju europejskich państw i przekształcenia ich w republiki sowieckie, zgodnie z ideologią, doktryną polityczną i programem politycznym Rosyjskiej Partii Komunistycznej i jej deklarowanymi celami politycznymi, określanymi jako „rewolucja z zewnątrz”. We wrześniu 1920 Włodzimierz Lenin w czasie przemówienia na IX Konferencji Rosyjskiej Partii Komunistycznej (bolszewików) przedstawił główną według niego przyczynę wojny polsko-bolszewickiej: [stwierdziliśmy], że gdzieś pod Warszawą znajduje się nie centrum polskiego rządu burżuazyjnego i republiki kapitału, ale centrum całego współczesnego systemu imperialistycznego, oraz że okoliczności pozwalają nam wstrząsnąć tym systemem i prowadzić politykę nie w Polsce, ale w Niemczech i w Anglii. Tym samym stworzyliśmy w Niemczech i Anglii zupełnie nowy odcinek rewolucji proletariackiej, walczącej z ogólnoświatowym imperializmem….
Wojna przez cały okres trwania toczyła się równolegle w wymiarze militarnym i bardzo silnie zaakcentowanym wymiarze politycznym. Trwała w latach 1919–1920, a jej najważniejszymi epizodami militarnymi były: wyprawa kijowska, Bitwa Warszawska, kontruderzenie znad Wieprza, bitwa pod Komarowem i bitwa nad Niemnem. 12 października 1920 delegacja Sejmu RP i rządu Rzeczypospolitej oraz delegacja rządu RFSRR zawarły w Rydze zawieszenie broni (weszło w życie 18 października), a 18 marca 1921, również w Rydze, podpisany został pokojowy traktat ryski, który wytyczył granicę polsko-radziecką. Do agresji ZSRR na Polskę (1939) traktat regulował stosunki pomiędzy II Rzecząpospolitą a RFSRR, a następnie (od 1922) z ZSRR.
Zobacz jak wyglądała wojna polsko-bolszewicka. Zdjęcia pochodzą z Narodowego Archiwum Cyfrowego i zostały wykonane dla Ilustrowanego Kuriera Codziennego.
Przyczółek mostowy w Dźwińsku. Żołnierze w okopie. Oddziały wojska polskiego w zajętym Pińsku: 105 pułk artylerii na rynku. Warta polska w forcie dźwińskim po jego zdobyciu. Walki pod Dźwińskiem: grupa żołnierzy polskich w Policzarewie. Walki pod Dźwińskiem: cofające się oddziały polskie w Tarnopolu. Członkowie Generalnego Inspektoratu Armii Ochotniczej. Pochód propagandowy pod hasłami wstępowania do wojska. Grupa literatów, żołnierzy Armii Ochotniczej. Ochotniczy oddział kobiecy podczas musztry. Członkowie polskiej delegacji udający się na rokowania do Mińska. Opatrywanie rannego w bitwie pod Radzyminem. Jeńcy radzieccy w przemarszu przez Radzymin. Żołnierze Brygady Syberyjskiej polegli pod Chorzelami. Członkowie francuskiej misji wojskowej z polskimi oficerami na plaży nad Wisła. Twierdza w Bobrujsku. Ciężki karabin maszynowy Schwarzlose wz. 07/12 z obsadą na stanowisku ogniowym. Józef Piłsudski rozmawia z generałem Edwardem Śmigłym-Rydzem. Generał Józef Haller w otoczeniu sztabu. Generał Antoni Listowski podczas rozmowy z atamanem Semenem Petlurą. Żołnierze 1 pułku szwoleżerów w okopach. Żołnierze 1 pułku szwoleżerów w okopach. Pogrzeb poległych żołnierzy. Grupa jeńców radzieckich. Grupa jeńców radzieckich. Przesłuchanie jeńca radzieckiego przez żołnierzy Brygady Syberyjskiej. Zdobyty sztandar radziecki. Uroczystości związane z zakończeniem wojny polsko-radzieckiej.