Trzęsienie ziemi w Japonii w Kantō miało miejsce w regionie Kantō na japońskiej głównej wyspie Honshū w sobotę, 1 września 1923 roku. Zróżnicowane zapisy wskazują, że trwało od czterech do dziesięciu minut.
Trzęsienie ziemi miało magnitudę 7,9. Epicentrum znajdowało się w zatoce Sagami. Przyczyną było zerwanie części granicy zbieżnej, w której płyta Morza Filipińskiego wchodzi pod płytę ochocką.
Trzęsienie ziemi zrujnowało Tokio, Jokohamę, prefektury: Chiba, Kanagawa, Shizuoka i spowodowało ogromne szkody w całym regionie Kantō.
Dane dotyczące zabitych i zaginionych są niedokładne, a ich źródła nie są w pełni znane. Liczba 105 385, często wymieniana, nie jest oparta na mocnych podstawach. Okazało się ponadto, że większość ofiar spowodowały ogromne pożary, które nastąpiły po trzęsieniu. Oczywiście walące się domy były również czynnikiem znaczącym. Śmiertelność według przyczyn śmierci jest szacowana poprzez zniszczenia budynków i strat ludzkich w wyniku pożarów, tsunami, osunięć ziemi na zboczach górskich, spadających odłamków, czy gruzu. Tak opracowane dane podają liczbę 105 385 ludzi. Wśród nich 87% spowodowały pożary, a ponad 10% walące się domy.
Silny tajfun na wybrzeżu półwyspu Noto w prefekturze Ishikawa przyniósł wiatr w kierunku Zatoki Tokijskiej mniej więcej w tym samym czasie, co trzęsienie ziemi. Wiatry te spowodowały, że pożary szybko się rozprzestrzeniły.
Wiele domów zostało zasypanych obsunięciami zboczy górskich w zachodniej części prefektury Kanagawa.
Tsunami o wysokości do 10 m uderzyło w wybrzeża zatoki Sagami, w półwyspy Bōsō, Izu i wyspy Izu. Ponad 570 000 domów zostało zniszczonych, pozostawiając około 1,9 mln osób bezdomnych. Ewakuowanych transportowano statkami do Kobe w Kansai. Szacuje się, że straty przekroczyły 1 mld ówczesnych dolarów amerykańskich (ok. 14 mld obecnych). Było 57 wstrząsów wtórnych.
Zobacz zdjęcia pokazujące jak wyglądały zniszczenia, które spowodowało trzęsienie ziemi w Japonii z roku 1923.
Źródło: rarehistoricalphotos.com