Ravensbrück był jedynym dużym nazistowskim obozem koncentracyjnym dla kobiet. Na jesieni 1938 r. Himmler postanowił założyć obóz koncentracyjny dla kobiet w Ravensbrück. To miejsce zostało wybrane przez Himmlera, ponieważ było na uboczu, a jednocześnie było dobrze skomunikowane. Ravensbrück to niewielka wioska położona w pięknej okolicy z licznymi lasami i jeziorami, niedaleko Furstenberg. Z Furstenberg do obozu była dobra droga, a dworzec kolejowy miał bezpośrednie połączenie z Berlinem.
Pod koniec 1938 r. 500 więźniów przeniesiono z Sachsenhausen do Ravensbrück w celu budowy nowego obozu. Zbudowali 14 baraków, kuchnię, izbę chorych, a także mały obóz dla mężczyzn, który był całkowicie odizolowany od obozu dla kobiet. Cały obóz otoczony był wysokim murem z zelektryfikowanymi drutami kolczastymi na szczycie.
Po wybuchu wojny ludność obozu stała się bardziej międzynarodowa i wkrótce przybyli więźniowie z 20 krajów europejskich. Warunki życia w Ravensbrück były równie wstydliwe i trudne, jak we wszystkich innych obozach koncentracyjnych – codziennie dochodziło do śmierci głodowej, bicia, tortu i rozstrzeliwania. Kobiety, które były zbyt słabe, by pracować, zostały przewiezione do zagazowania w „Obozie młodzieżowym” Uckermark w pobliżu Ravensbruck lub do Auschwitz. Inne zostały zabite przez śmiertelne zastrzyki lub wykorzystane do eksperymentów „medycznych” przez lekarzy SS.
Obóz został wyzwolony przez armię rosyjską 30 kwietnia 1945 r.
Źródło: vintag.es
Więźniarki w pracy w warsztacie naprawy obuwia w Ravensbrück. Więźniarki żydowskie, które zostały zwolnione z obozu. Widok koszar w Ravensbrück. Krzyże obozowe namalowane białą farbą pokazują, że to więźniowi, a nie cywile. Reichsfuehrer-SS Heinrich Himmler podczas inspekcji Ravensbrück. Więźniowie obozu koncentracyjnego stoją w pobliżu drutu kolczastego w 1945 r. Jadwiga Dzido, która przeżyła eksperymenty z sulfanilamidem w obozie koncentracyjnym. Piec krematoryjny. Więźniarki w 1939 roku. Ocalałe kobiety. Ogolone dzieci w obozie.
Dr Herta Oberheuser, lekarz obozowy podczas procesu.Krematorium obozowe. Więźniarki podczas pracy przymusowej. Zdjęcie polskiego więźnia politycznego i ofiary eksperymentów medycznych w obozie koncentracyjnym. Więźniarki przy pracy przymusowej kopią okopy w obozie. Zdjęcie pochodzi z SS-Propaganda-Album des Frauen-KZ-Ravensbrueck 1940–1941.
Więźniarki pracujące w warsztacie pod nadzorem SS.
Getto w Łodzi (1940 – 1944)
Wyzwolenie Auschwitz (1945)
Upadek III Rzeszy – ostatnie dni nazistów
Zniszczenia wojenne w Gdańsku (1948)