Każdy z nas wiem, że praca górnika jest ciężka i związany jest z nią ogromny stres nie tyle osób pracujących pod ziemią co raczej ich rodzin. Niezależnie od tego czy cenimy górników i ich pracę, czy jesteśmy przeciwni wydobyciu węgla to należy pamiętać, że na ziemiach polskich górnictwo istnieje od dawna.
Rozwój górnictwa w Polsce rozpoczął się w średniowieczu. W tamtym czasie podstawową jego gałęzią było górnictwo soli. Za panowania króla Kazimierza Wielkiego dochody z eksploatacji złóż solnych stanowiły 1/3 wpływów do budżetu państwa.
Od przełomu XIX i XX w. węgiel kamienny stanowił siłę napędową gospodarki na Górnym Śląsku. W systemie gospodarczym PRL górnictwo węgla kamiennego zajęło szczególną rolę, a węgiel kamienny był najważniejszym surowcem przemysłowym, eksportowanym przez cały okres PRL. W związku z tym w okresie sześciolatki, unowocześniano stare kopalnie, ale również wybudowano od podstaw pierwszą nową Kopalnię Węgla Kamiennego: 1 Maja w Wodzisławiu Śląskim, która dała początek Rybnickiemu Okręgowi Węglowemu.
W Polsce górnictwo jest najlepiej rozwinięte na Śląsku. Jest jedną z branż przemysłu charakteryzujących się wysokimi przywilejami emerytalnymi oraz pensjami o 89% wyższymi niż średnia w pozostałych gałęziach gospodarki (dla porównania w Niemczech o 10%). Równocześnie największe firmy w branży, jak Kompania Węglowa, borykają się ze spadającą rentownością wydobycia i zadłużeniem. W latach 2003-2013 sektor węglowy otrzymał łącznie ok. 10 mld zł pomocy publicznej w różnej postaci, przy czym suma odprowadzeń do budżetu państwa wyniosła ok. 100 miliardów złotych.
Zobacz galerię: Praca górnika.
Źródło: przemysl.naszemiasto.pl
Górnicy przy pracy. 1930 – Górnicy w windzie osobowej. Kopalnia soli w Bochni. 1936 – Górnicy z kopalni „Dorota” obserwują loty szybowcowe w Ustianowej. 1934 – Górnicy z tyskiej kopalni w pochodzie dożynkowym. 1971 – Bytom. Jerzy Fikus w roboczym ubiorze górniczym na zewnątrz kopalni. Barbórka w Wieliczce. 1936 – Kopalnia węgla „Saturn” w Czeladzi – wizyta ministra Mariana Zyndram Kościałkowskiego. Kopalnia węgla „Król” w Chorzowie – sortowanie węgla. 1930 – Kopalnia węgla w Sierszy – kierownik windy w kopalni. Kopalnia węgla w Sierszy – górnicy wyciągający wózki z węglem. Górnik przy pracy. 1969 – Podpieranie stropu wyrobiska stemplami. 1969 – Podpieranie stropu wyrobiska stemplami. 1934 – Poświęcenie poziomu „Lechia”. Kopalnia „Wujek”. 1968 – Reinhold Pradela w galowym stroju górniczym z odznaczeniami na podwórku przy domu. 1969 – Górnik na wyrobisku. Jaworzno. 1969 – Wydobycie węgla za pomocą kombajnu. 1930 – Obchód sztolni w kopalni soli w Bochni. 1930 – Kopalnia doświadczalna węgla Barbara w Mikołowie – ratowanie górników w kopalni. Kopalnia srebra i ołowiu w Tarnowskich Górach. Naukowcy w podziemiach kopalni. 1969 – Kopalnia węgla kamiennego „Sobieski” w Jaworznie. Górnicy pracują w wyrobisku. 1925 – Kopalnia węgla w Czechosłowacji. 1925 – Kopalnia Biały Szarlej, segregowanie rudy cynkowe. 1936 – Kopalnia „Saturn” w Czeladzi. Chodnik główny w kopalni. 1931 – Górnicy kopalni „Wspólnota Interesów” składają wieńce na płycie Powstańców Śląskich w Katowicach Kopalnia doświadczalna węgla „Barbara” w Mikołowie – drużyna ratownicza w czasie ćwiczeń. 1942 – Kopalnia soli potasowych. Górnik przygotowuje kable do detonacji. Praca przy bieda-szybach na Górnym Śląsku. 1940 – Dwaj górnicy ładują bryły soli na wagonik w kopalni soli w Wieliczce. 1936 – Obchody dnia św. Barbary w Katowicach.
Zobacz również:
Budowa Spodka w Katowicach
Hotel Silesia. Katowice
Chorzów w PRL-u i w latach 90-tych
Bytom w 1945 roku – galeria