Polscy lotnicy w Bitwie o Anglię brali udział najpierw w składzie, a potem u boku RAF-u walczyły 4 polskie dywizjony: 2 bombowe (300 i 301), 2 myśliwskie (302 i 303) oraz 81 polskich pilotów w dywizjonach brytyjskich. W sumie 145 polskich pilotów (poległo 28 nie licząc Josefa Františka), co stanowiło 5% ogółu pilotów RAF biorących udział w bitwie. Polacy zgłosili zestrzelenie około 170 i uszkodzenie 36 samolotów niemieckich. Dywizjon 303 był najlepszą jednostką lotniczą, biorącą udział w bitwie o Anglię – zgłosił zestrzelenie 126 maszyn Luftwaffe.
Niewątpliwym jest, że wynik zestrzeleń Dywizjonów 302 oraz 303 w tym i pilotów służących w jednostkach brytyjskich jest znacznie zawyżony. Według polskiego historyka Jacka Kutznera 303. Dywizjon Myśliwski zestrzelił 50–52 samoloty, według wielu innych zachodnich historyków 50–58. Mimo to, 303. Dywizjon pozostaje nadal jednym z najlepszych dywizjonów biorących udział w bitwie o Anglię.
Zobacz galerię: Polscy lotnicy w Bitwie o Anglię.
Źródło: rarehistoricalphotos.com
Polski as Jan Zumbach (pierwszy z lewej).Polski pilot jest przepytywany przez oficera wywiadu po wypadzie w celu uzyskania informacji wywiadowczych. Polskie oznaczenia w koszarach.
Dwóch polskich pilotów.
Grupa pilotów z 303 Dywizjonu Myśliwskiego RAF.Grupa pilotów 303 Dywizjonu Myśliwskiego RAF po przelocie. Odprawa przed misją.
Grupa polskich pilotów na skrzydle bombowca Wellington obserwuje start samolotu.
Polscy lotnicy przeglądają mapę przed bombowcem Anson podczas szkolenia w bazie RAFGenerał Władysław Kalkus podczas wizytacji. Pilot Mieczysław Gorzula na randce. Polacy stali się „atrakcją turystyczną” i chętnie pozowali do zdjęć. Szkolenie w stacji RAF.
Trzej polscy piloci myśliwscy, którzy otrzymali odznaczenia od polskiego premiera na uchodźstwie gen. Sikorskiego za zasługi dla polskiego skrzydła RAF.W bazie RAF. Wicemarszałek lotnictwa H.W.L. Saunders odznacza Dowódcę Skrzydła Gabryszewicza Orderem Za Wybitną Służbę. Urodzeni w Ameryce Polacy, którzy służyli w RAF, zostają przeniesieni do Sił Powietrznych Armii Stanów Zjednoczonych podczas ceremonii w biurze rekrutacyjnym Armii Stanów Zjednoczonych w Londynie.
Generał Władysław Sikorski wręcza polskiemu pilotowi myśliwca order Virtuti Militari.
W bazie w Wielkiej Brytanii podnoszone są flagi Polski i brytyjskiego RAF.