I wojna światowa – broń i technologia
I wojna światowa była jednym z najważniejszych wydarzeń XX wieku. W latach 1914–1918 konflikt szalał na całym świecie i obejmował większość Europy, Stanów Zjednoczonych i większą część Bliskiego Wschodu. Pod względem historii technologii I wojna światowa jest znacząca, ponieważ oznaczała debiut wielu nowych rodzajów broni i była pierwszą poważną wojną, która „skorzystała” z postępu technologicznego w dziedzinie radia, energii elektrycznej i innych technologii.
Od samego początku osoby zaangażowane w wojnę zdawały sobie sprawę, że technologia miałaby krytyczny wpływ na wynik. W 1915 r. Nowa broń, taka jak czołgi, zeppelin, trujący gaz, samolot, łódź podwodna i karabin maszynowy, zwiększyła liczbę ofiar, również w ludności cywilnej. Niemcy ostrzelali Paryż działami dalekiego zasięgu (100 kilometrów), a Londyn został po raz pierwszy zbombardowany z powietrza przez zeppeliny.
Elektryczność
I wojna światowa była także pierwszą poważną wojną, która mogła czerpać z technologii elektrycznych, które były rozwijane na przełomie wieków. Na przykład radio stało się niezbędne do komunikacji. Najważniejszym postępem w radiu była transmisja głosu zamiast kodu, co było możliwe dzięki lampie elektronowej jako oscylatorowi i wzmacniaczowi. Ogromny wpływ na wojnę miała także energia elektryczna. Na przykład pancerniki mogły mieć elektryczne lampy sygnalizacyjne, elektryczny wskaźnik steru, czy elektryczne alarmy przeciwpożarowe. Reflektory – zarówno żarowe, jak i łukowe – stały się niezbędne do nocnej nawigacji, do dziennej sygnalizacji dalekiego zasięgu i do oświetlania wrogich statków podczas nocnych starć.
Gazy bojowe
Wojna chemiczna pojawiła się po raz pierwszy, gdy Niemcy użyli trującego gazu podczas niespodziewanego ataku we Flandrii w Belgii w 1915 roku. Początkowo gaz został uwolniony z dużych butli i przeniesiony przez wiatr na pobliskie linie wroga. Później fosgen i inne gazy załadowano do pocisków artyleryjskich i wystrzelono w okopy wroga. Wszystkie strony często używały gazu do 1918 r. Jego użycie było przerażającym zjawiskiem, które spowodowało wiele ofiar.
Artyleria
Obie strony używały różnych dużych dział na froncie zachodnim, od ogromnych dział marynarki wojennej montowanych na wagonach kolejowych po moździerze okopowe bliskiego zasięgu. Rezultatem była wojna, w której żołnierze blisko frontu rzadko byli bezpieczni przed bombardowaniem artyleryjskim. Niemcy użyli artylerii dalekiego zasięgu do ostrzału Paryża z odległości prawie 100 kilometrów. Uderzenia pocisków artyleryjskich stworzyły rozległe, kraterowe, księżycowe krajobrazy, na których kiedyś stały piękne pola i lasy.
Karabin maszynowy
Być może najbardziej znaczącym postępem technologicznym podczas I wojny światowej było ulepszenie karabinu maszynowego, broni pierwotnie opracowanej przez Amerykanina Hirama Maxima. Niemcy rozpoznali jego potencjał militarny i mieli dużą liczbę gotowych do użycia w 1914 r. Opracowali także chłodzone powietrzem karabiny maszynowe do samolotów i ulepszyli te używane na ziemi, dzięki czemu były lżejsze i łatwiejsze do przenoszenia. Pełny potencjał broni zademonstrowano na polu bitwy pod Sommą w lipcu 1916 r., Kiedy niemieckie karabiny maszynowe zabiły lub zraniły prawie 60 000 brytyjskich żołnierzy w ciągu jednego dnia.
Okręty podwodne
Okręty podwodne stały się również potężną bronią. Mimo że istniały już od lat, to podczas I wojny światowej zaczęły wykorzystywać swój potencjał. Nieograniczona wojna okrętów podwodnych, w której niemieckie okręty torpedowały statki bez ostrzeżenia – nawet statki cywilne należące do krajów nie walczących, takich jak Stany Zjednoczone – doprowadziły do zatonięcia Lusitanii w dniu 7 maja 1915 r., zabijając 1195 osób. Znalezienie sposobów na wyposażenie statków w wykrywanie okrętów podwodnych stało się głównym celem sojuszników. Naukowcy ustalili, że sojusznicze statki można wyposażyć w czułe mikrofony wykrywające hałas silnika z okrętów podwodnych wroga. Te mikrofony odegrały ważną rolę w zwalczaniu zagrożenia okrętów podwodnych. Sojusznicy opracowali również sonar, który jednak nie został wykorzystany.
I wojna światowa, a postęp technologiczny
Strzelanie ustało 11 listopada 1918 r., ale nowoczesna technologia wojenna zmieniła bieg cywilizacji. Miliony ludzi zostały zabite, zagazowane, okaleczone lub zagłodzone. Głód i choroby szalały w środkowej Europie. Ze względu na szybki postęp technologiczny w każdej dziedzinie charakter wojny zmienił się na zawsze, dotykając żołnierzy, lotników, żeglarzy i cywilów.
Źródło: rarehistoricalphotos.com
Wojska amerykańskie korzystające z nowo opracowanego lokalizatora akustycznego Austriacki pociąg pancerny w Galicji, ok. 1915 r. Wnętrze opancerzonego wagonu kolejowego Niemiecki oddział łączności Atak aliancki na Bapaume. Żołnierz na amerykańskim motocyklu Harley-Davidson Brytyjskie czołgi średnie Mark A Whippet Niemiecki żołnierz wyciera masywne pociski do działka szybkostrzelnego 38 cm SK L / 45 Niemieccy żołnierze piechoty z Pułku Piechoty Vogel von Falkenstein Brytyjskie fałszywe drzewo, rodzaj ukrytego stanowiska obserwacyjnego używanego przez obie strony. Wojska tureckie używają heliografu Eksperymentalny pojazd Czerwonego Krzyża Żołnierze USA w okopach zakładający maski przeciwgazowe Niemiecka maszyna do kopania rowów Telefon polowy Front zachodni, ładowanie niemieckiego czołgu A7V na płaski wagon kolejowy Fałszywe konie, kamuflaż pozwalający snajperom na ukrycie się w ziemi niczyich. Kobiety pracujące w dziale spawalniczym Lincoln Motor Co. w Detroit Pojedynek między czołgiem a miotaczem ognia Opuszczone czołgi leżą porozrzucane na chaotycznym polu bitwy Maski gazowe Amerykanie ustawiają francuską armatę 37 mm Amerykańskie wojska na pokładzie francuskich czołgów Renault FT-17 Kombinezon niemieckiego lotnika jest wyposażony w elektrycznie ogrzewaną maskę na twarz, kamizelkę i futrzane buty Brytyjski czołg Mark I Wojska tureckie z niemiecką haubicą lekką 105 mm M98 / 09 Maski gazowe Gazowo-elektryczny czołg Holt Drewniany tymczasowy most Biuro telegraficzne Niemieccy oficerowie z samochodem pancernym Naprawa bomby zapalające do samolotu R.E.8 Ekipy karabinów maszynowych Czołg „Jumping Jennie” Zniszczony kanadyjski samochód pancerny Żołnierze Stanów Zjednoczonych w trakcie szkolenia, wkrótce wkraczają do rowu gazu łzawiącego Oddziały niemieckie ładują projektory gazowe Atak gazowy Francuskie obserwacje umieszczone w wykopie z drutu kolczastego Personel fotograficzny Na zdjęciu Obice da 305/17, ogromna włoska haubica, jedna z mniej niż 50 wyprodukowanych podczas wojny. Miotacze ognia Mobilne laboratorium radiologiczne Brytyjski czołg Mark IV
Zobacz również:
Ostatnie zdjęcia Romanowów
Bitwa pod Sommą (1916)
Francja po zakończeniu I wojny światowej (1918)
Jerozolima na początku XX wieku