Francuska Legia Cudzoziemska to elitarna zawodowa jednostka bojowa, w której formalnie mogą służyć wyłącznie obywatele obcych państw. W praktyce jednak od 5% do 10% żołnierzy stanowią rodowici Francuzi, którzy deklarują przy rekrutacji obywatelstwo Belgii, Szwajcarii, Monako, Kanady lub Luksemburga.
Z uwagi na fakt, iż jest to najbardziej zróżnicowana armia świata pod względem ilości kultur i pochodzenia ochotników, Legia słynie z twardych metod szkoleniowych i brutalnej dyscypliny. Reżim ten ma na celu stworzyć z rekrutów dobrze zorganizowanych i wyszkolonych żołnierzy, nakierowanych na wspólne działanie w imię interesów Francji.
Legia, jako elitarna formacja wojskowa, dysponuje najnowocześniejszym sprzętem i uzbrojeniem – lepszym, niż pozostałe jednostki armii francuskiej.
Poniżej prezentujemy fotografie, które pokazują jak wyglądała Francuska Legia Cudzoziemska przed II wojną światową.
Źródło: NAC
Obóz Legii na pustyni. Żołnierze, którzy zaciągnęli się do Legii Cudzoziemskiej przed wyjazdem. Żołnierze w obozie, przy posiłku. Żołnierze Legii Cudzoziemskiej przed budynkiem. W środku stoi Polak z Sosnowca Szostak. Żołnierze Legii Cudzoziemskiej z zatrzymanymi tubylcami. Oddział Legii Cudzoziemskiej w miejscowości Sidi Bu-l-Abbas w Algierii. Żołnierze Legii Cudzoziemskiej na placu przed budynkiem. Widoczny m.in.: Polak H. Ambroziak. Oddział Legii Cudzoziemskiej podczas przeprawy przez rzekę w Maroku Francuskim. Żołnierze Legii na Saharze. Walki w Druzji. Żołnierze Legii Cudzoziemskiej na patrolu w górach Atlas. Polscy żołnierze Legii Cudzoziemskiej stacjonujący w Maroku. Żołnierze Legii Cudzoziemskiej na stanowisku ciężkiego karabinu maszynowego. Stacjonujący w Maroku żołnierze Legii Cudzoziemskiej. Żołnierze Legii Cudzoziemskiej pod fortem w górach Atlasu. Żołnierze Legii Cudzoziemskiej stacjonujący w Maroku.
Zobacz również:
XIX wiek. Katedra Notre Dame
Francja na pocztówkach z lat 1890-1900
Budowa Wieży Eiffela
Francja po zakończeniu I wojny światowej