Bracia Zangaki byli greckimi fotografami, działającymi w Egipcie w latach 1870-1890. Stworzyli jedne z najlepszych zdjęć późnego wiktoriańskiego Egiptu, a jednak niewiele o nich wiadomo. Prawdopodobnie byli to Grecy cypryjscy, choć sugerowano, że mogli pochodzić z Krety. Nic nie wiadomo o nich przed opublikowaniem ich zdjęć w Egipcie pod koniec lat 70. XIX wieku, a nawet imiona braci nie są znane. Sugerowano, że ich inicjałami były „C” i „G”.angaki”. Według Alkisa X. Xanthakisa w książce „Zangaki Brothers” dwaj bracia pochodzili z Milos (wyspa grecka), a ich imiona brzmiały Georgios i Konstantinos ”.
Ich fotografie zostały jednak po prostu zidentyfikowane jako „Zangaki”, a literę „Z” często mylono ze stylizowaną literą „L” w kilku książkach, przez co ich prace były błędnie przypisywane do „Langaki”. Rzeczywiście, do niedawna zakładano, że istnieje jeden fotograf o imieniu „A Zangaki”, dopóki odkrycie szyldu z legendą „Adelphoi Zangaki” nie potwierdziło, że obrazy były dziełem braci.
Podczas gdy ich greckie, cypryjskie lub kreteńskie ”korzenie są potwierdzone, ciemnia zaprzężona w konie, z którą zwiedzali Nil, nosiła legendę „Bracia Zangaki”, a dla dalszego pomieszania spraw większość ich zdjęć nosi tytuł (w negatywie) w języku francuskim.
Wśród wielu dobrych zdjęć są fotografie wykonane po bombardowaniu Aleksandrii w 1882 r. Obrazy obejmowały widoki piramid, np. Cheopsa lub Sfinksa i miast, np. Sueskiego lub Aleksandrii, a także Egipcjan zajmujących się swoim codziennym życiem, np. nauczyciela i uczniów, mężczyzn nad Nilem lub kobiet w domu.
Źródło: rarehistoricalphotos.com
Żołnierz bicharyński. Bicharin to plemię koczowniczej grupy etnicznej Beja, która żyje w południowym Egipcie i Sudanie. Wielki Sfinks w Gizie. Dwie arabskie kobiety. Europejscy turyści i lokalni przewodnicy wspinają się na jedną z piramid w Gizie. Nubijczyk. Młody chłopak z osłem. Bicharyjski żołnierz na wielbłądzie. Mężczyźni przy wejściu do Wielkiej Piramidy w Gizie. (Po lewej) Mumia Setiego I, który panował około 1290–1279 p.n.e. (Po prawej) Mumia Ramzesa II, który panował w latach 1279-1213 pne. Bicharyjska kobieta. Arabski profesor, Kair. Bicharyjski mężczyzna. Turecka tancerka. Dostawcy na bazarze. Fryzjer. Obelisk z Heliopolis. Turysta i przewodnicy z wielbłądem. Studenci w meczecie Al-Azhar w Kairze. Statek na Kanale Sueskim. Widok na rzekę, Aleksandria. Bicharyjczycy na wielbłądach. Gaj palmowy w pobliżu piramid. Turczynka na kanapie. Karawana mija barkę pogłębiarską. Jeźdźcy na wielbłądach. W tle piramidy. Piramida Dżosera w Sakkarze. Zalane brzegi Nilu.
Zobacz również:
XIX wiek. Katedra Notre Dame
1890. Tunezja
XIX wiek. Kraków
XIX wiek. Suknie ślubne