Rozejm w Compiègne znany jako dzień zawieszenia broni zakończył I wojnę światową. Układ rozejmowy pomiędzy Ententą i Cesarstwem Niemieckim, uzgodniony został w poniedziałek 11 listopada 1918 o godzinie 5:12 i podpisany o 5:20 rano w wagonie kolejowym w lesie Compiègne. Zgodnie z propozycją marszałka Focha obie strony przyjęły jako godzinę złożenia podpisów 5:00. Rozejm wszedł w życie tego samego dnia o godzinie 11:00 czasu paryskiego, to jest po 6 godzinach od zakomunikowanej godziny podpisania.
Na konferencji pokojowej w Paryżu potwierdzono warunki rozejmu traktatem wersalskim z 28 czerwca 1919, który wszedł w życie 10 stycznia 1920.
Zobacz jak w dzień zawieszenia broni (11.11.1918) ludzie cieszyli się na ulicach miast.
Źródło: rarehistoricalphotos.com
Żołnierze świętujący zawieszenie broni. Radość na ulicach Londynu. Grupa świętujących kobiet. Downing Street. Trafalgar Square. Świętowanie w USA. Parada z okazji zawieszenia broni w Nowym Jorku. Stoczniowcy z Nowego Jorku świętują zawieszenie broni. Tłum przed Buckingham Palace. White House. Nowy Jork. Paryż. Żołnierze na froncie zachodnim świętujący zawieszenie broni.
Zobacz również:
I wojna światowa na froncie zachodnim
I wojna światowa – broń i technologia
Bitwa nad Sommą (1916)
Polska Organizacja Wojskowa