Bitwa pod Gorlicami to bitwa podczas I wojny światowej. Walki pozycyjne pod Gorlicami trwały prawie pół roku, ale decydujące starcie rozpoczął niespodziewany atak wojsk niemieckich i austro-węgierskich 2 maja 1915. W dniach 2–5 maja 1915 pod Gorlicami został przerwany front rosyjski.
W najnowszych opracowaniach bitwa ta jest określana także jako „małe Verdun”. Bitwa pod Verdun odbyła się później od bitwy pod Gorlicami i zakończyła się właściwie klęską Państw Centralnych, zaś bitwa pod Gorlicami zwycięstwem armii niemieckiej i austro-węgierskiej. Można uznać, że operacja gorlicka stanowiła wręcz zaprzeczenie koncepcji, która doprowadziła do niemiecko-francuskich zmagań pod Verdun, ponieważ – odmiennie od walk na froncie zachodnim w 1916 – zmierzała nie do wyczerpania zasobów ludzkich i materiałowych przeciwnika, a do rozstrzygnięcia kampanii w drodze głębokiego przełamania frontu. Bitwa gorlicka stanowi również jeden z nielicznych podczas tej wojny przykładów ofensywy, która doprowadziła do przełamania ustabilizowanej linii frontu i jednocześnie do wytworzenia zupełnie nowej sytuacji strategicznej, przenosząc w krótkim czasie działania wojenne na odległość kilkuset kilometrów. Podobny sukces udało się powtórzyć po ponad dwóch latach również siłom niemiecko-austriackim podczas bitwy pod Caporetto. Zadatki na równie skuteczne w skali strategicznej przełamanie miała również ofensywa Brusiłowa, jednakże w jej wypadku, dzięki ściągnięciu przez państwa centralne sił z innych frontów, sytuacja została opanowana i nie sposób traktować jej jako punktu zwrotnego w wojnie.
Zobacz zdjęcia wykonane w 1915 roku dla Ilustrowanego Kuriera Codziennego pokazujące jak wyglądała bitwa pod Gorlicami.
Źródło: NAC
Korpus oficerski 100. Cieszyńskiego Pułku Piechoty przed bitwą pod Gorlicami Cieszyniacy z 100 pułku piechoty w okopach pod Gorlicami Ćwiczenia kompanii szturmowych 100. Cieszyńskiego Pułku Piechoty na potoku Bielanka przed ofensywą gorlicką Żołnierze z pociskiem 210 mm Rosyjski sztab generalny podczas bitwy pod Gorlicami Część głowicowa rozerwanej skorupy pocisku 210 mm Generał Tadeusz Jordan Rozwadowski ze swoim adiutantem Wojciechem Kossakiem na froncie Obozowisko ludności ewakuowanej z Gorlic Porządkowanie pobojowisk po bitwie pod Gorlicami – dowództwo oddziału porządkującego Spisywanie grobów poległych