Bitwa nad Sommą
Bitwa nad Sommą była jedną z najbardziej krwawych bitew I Wojny Światowej. Według pierwszych szacunków, dokonywanych podczas konferencji w Chantilly, zginęło około 485 tysięcy żołnierzy brytyjskich i francuskich oraz 630 tysięcy niemieckich.
Bitwa nad Sommą, była jedną z największych bitew pierwszej wojny światowej. Walczyły w niej wojska imperiów brytyjskiego i francuskiego przeciwko imperium niemieckiemu. Walki miały miejsce pomiędzy 1 lipca a 18 listopada 1916 r., po obu stronach górnego biegu rzeki Somme we Francji.
Początek zmagań
Zmagania poprzedziło siedmiodniowe wstępne bombardowanie, które rozpoczęło się 24 czerwca 1916 r. Naloty miały na celu przeciąć drut kolczasty przed niemieckimi liniami oraz zniszczyć umocnienia okopowe i artylerię. Brytyjczycy wierzyli, że bombardowania spowodują duże straty po stronie niemieckiej. Wojska brytyjskie miała tylko przekroczyć ziemię niczyją i zająć pozycje przeciwnika.
1 lipca 1916 r. oddano pierwsze strzały w 141-dniowej bitwie nad Sommą. W większości bombardowania artyleryjskie nie przecięły niemieckiego drutu kolczastego ani nie uszkodziły wykopów obrońców. W pierwszym dniu zmagań liczba zabitych i rannych oscylowała w granicach 70 tysięcy. Brytyjczycy nie osiągnęli szybkiego przełomu, jaki zaplanowali ich dowódcy, a Somma stała się impasującą bitwą na wyczerpanie.
Losy bitwy nad Sommą
Brak decydującego przełomu w dniu otwarcia spowodował „wyczerpanie się” walk w ciągu następnych dwóch miesięcy. Pozostała część bitwy charakteryzowała się nieustępliwymi atakami brytyjskimi i równie zdecydowanymi kontratakami niemieckimi.
W połowie września Brytyjczycy byli gotowi zaatakować trzecią linię obrony Niemiec nową bronią, czołgiem.
Ostatni akt ofensywy Somme miał miejsce w sektorze Ancre w dniach 13–19 listopada. Operacja została przeprowadzona głównie dlatego, iż Brytyjczycy liczyli, że ich sukces może wywrzeć pozytywne wrażenie na konferencji między aliantami w Chantilly 15 listopada. Chociaż Niemcy byli osłabieni, alianci nie osiągnęli wszystkich swoich celów, a wojna miała trwać jeszcze dwa lata.
Brytyjczycy i Francuzi zwyciężyli kosztem około 650 tysięcy ofiar. Po stronie niemieckiej liczba poszkodowanych była podobna.
Źródło: rarehistoricalphotos.com
W tygodniu poprzedzającym bitwę wystrzelono ponad 1,5 miliona pocisków. Wojska francuskie przygotowują się do ataku na pozycje niemieckie. Bitwa nad Sommą Wojska brytyjskie Żołnierze z Royal Irish Rifles odpoczywają w okopach. Oddziały brytyjskiej 34 Dywizji Okopy brytyjskie, obsługiwane przez 11 batalion, Pułk Cheshire Skład artylerii za niemieckimi liniami. Indyjska kawaleria w armii brytyjskiej. Spalone lasy Niemieckie wojska niosące sprzęt Żołnierze w masce gazowej z karabinem maszynowym Vickers. Francuski żołnierz spogląda za brzeg okopu. Wojska kanadyjskie naprawiają bagnety. Niemiecki telefonista polowy przekazuje żądania artylerii z linii frontu. Szkoccy żółnierze Więźniowie niemieccy niosą Brytyjczyków rannych podczas napadu na Trones Wood. Po walce w pobliżu Grani Pozieres Żołnierze z Pułku Granicznego odpoczywają w płytkich ziemiankach Czołg Mark I leży porzucony na północ od Bouleaux Wood. Konie ciągną amunicję Niemiecki żołnierz idzie przez zrujnowane ulice Peronne.
Zobacz również:
Warszawa na początku XX wieku
1908. Japonia
Francja po zakończeniu I wojny światowej
Lata 20. Londyn