W 1909 roku francuski bankier Albert Kahn założył Archives of the Planet, projekt tak ambitny, jak sugeruje jego tytuł. W ciągu następnych 22 lat – i podczas wojny światowej – Kahn wysłał armię fotografów do ponad 50 krajów na całym świecie, aby stworzyć wizualny zapis ówczesnego świata. Teraz archiwum mieści się w Musée Albert-Kahn, położonym w dawnej posiadłości finansisty na przedmieściach Boulogne-Billancourt, na zachód od Paryża. Kolekcja 72 000 doskonale zachowanych kolorowych autochromów dokumentuje świat na granicy epoki współczesnej. Fragmenty historii, do których przyzwyczailiśmy się widzieć w odcieniach sepii, są przedstawiane w żywych kolorach. Wyciągnęliśmy fragment tej kolekcji przedstawiający jak wyglądała Afryka i Bliski Wschód na początku XX wieku.
Kahn zbudował swoją fortunę na inwestycjach w całym imperium francuskim i poza nim. Filantropijny impuls do stworzenia Archiwum Planety wyrósł z jego pacyfistycznych wierzeń. Według Davida Okuefuny, autora The Dawn of the Colour Photo: Archiwa planety Alberta Kahna, Kahn gościł cotygodniowe salony w swojej posiadłości, gdzie politycy, biznesmeni i naukowcy dyskutowali o sprawach międzynarodowych przy cygarze. Chciał on jednak zrobić coś więcej. Autochrom pozwolił mu na spełnienie swojej misji.
Auguste i Louis Lumière, ci sami bracia, którzy byli pionierami zdjęć, opracowali proces autochromu. Aby stworzyć kolorowe obrazy, każda lakierowana szklana płytka była pokryta mikroskopijnymi ziarnami skrobi ziemniaczanej – każda z nich była nieco zabarwiona na czerwono-pomarańczowo, zielono lub niebiesko-fioletowo, z czarnymi cieniami pomiędzy przestrzeniami. Sprzęt był drogi, delikatny i ciężki, co czyniło podróże fotografów Kahna (po oceanach i kontynentach) jeszcze bardziej niezwykłymi.
Z archiwum fotograficznego Alberta Kahna przedstawiamy niezwykłe kolorowe fotografie pokazujące jak wyglądała Afryka i Bliski Wschód około 1910 roku.
Źródło: vintag.es
Zobacz również:
Budowa Titanica – unikatowe zdjęcia
Indianie na początku XX wieku
Jerozolima na początku XX wieku
Warszawa na początku XX wieku